Şehirlerarası toplu taşımada ‘PCR testi zorunluluğu’ başladı

Şehirlerarası toplu taşıma araçlarına biniş öncesi aşısız veya aşısı tamamlanmamış kişiler için PCR testi istenmesi uygulaması başladı.

Kapıkule-Halkalı seferiyle yolculuk yapmak için Edirne Garı’na gelen yolculara gar girişinde güvenlik görevlilerince HES kodu üzerinden, kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapıldı.

Sorguda şartları tutmayan kişiler gara alınmadı.

https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?creatorScreenName=https%3A%2F%2Ftwitter.com%2Fanadoluajansi&dnt=false&embedId=twitter-widget-0&features=eyJ0ZndfZXhwZXJpbWVudHNfY29va2llX2V4cGlyYXRpb24iOnsiYnVja2V0IjoxMjA5NjAwLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X2hvcml6b25fdHdlZXRfZW1iZWRfOTU1NSI6eyJidWNrZXQiOiJodGUiLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X3NwYWNlX2NhcmQiOnsiYnVja2V0Ijoib2ZmIiwidmVyc2lvbiI6bnVsbH19&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1434758321609773057&lang=en&origin=https%3A%2F%2Fwww.aa.com.tr%2Ftr%2Fgundem%2Fsehirlerarasi-toplu-tasimada-pcr-testi-zorunlulugu-basladi%2F2356505&sessionId=fe2bc11a7ed9eefc38427e82ba9551ae7440f8b9&siteScreenName=https%3A%2F%2Ftwitter.com%2Fanadoluajansi&theme=light&widgetsVersion=1890d59c%3A1627936082797&width=550px

Vatandaşlar uygulamadan memnun olduklarını belirtti.

İstanbul’da yaşayan tıp fakültesi öğrencisi Nurbanu Demirtaş, AA muhabirine kontrollerden memnun olduğunu söyledi. Demirtaş, “Tabii ki kontrollerden ben de çok memnunum, kontrol edildiğimizi bilmek istiyoruz. Sonuçta trene biniyoruz yanımda kimin olacağı belli değil. İlk önce kendimi sonra sevdiklerimi korumak için aşı olmam gerekiyor. Ben trene binmek için aşı olmadım. Önceden olmuştum zaten.” diye konuştu.

AŞTİ ve Esenboğa Havalimanı

AŞTİ ve Esenboğa Havalimanı’nda seyahat firmalarınca araçlara kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılıyor.

PCR testi bulunmayan yolcular Esenboğa Havalimanı’nda koronavirüsle mücadelede alınan önlemler kapsamında hazır hale getirilen test merkezinde dış hatlar terminalinde PCR testlerini seyahat öncesi yaptırıyor.

Esenboğa Havalimanı Kovid-19 Test Merkezi Dr. Medikal’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Salih Durbaba, havalimanında yaşanan test yoğunluğuna ilişkin AA muhabirine bilgi verdi.

Durbaba, “Esenboğa Havalimanı Kovid-19 Test Merkezi olarak havalimanında yoğunluğun yaşanmaması için karar çıkar çıkmaz önlemlerimizi aldık. Aldığımız tedbirler sayesinde gelen yolcularımızı en ufak sorun yaşamadan testlerini yaptırarak uğurladık. Yoğunluk devam edeceği için önümüzdeki günlerde personel sayımızı da artıracağız.” dedi.

Havalimanından seyahat edecek yolculara da tavsiyelerde bulunan Durbaba, yolcuların uçağın kalkmasına bir saat kala değil de biraz daha erken gelmelerinin faydalı olacağını kaydetti.

Seyahat öncesi havalimanında test yaptıran yolculardan Işıl İrem Özcan, “Yurt içi yolculuk yapmak için geldim. Bu uygulama gayet mantıklı. Havalimanında uçuş yapmadan önce de testimi yaptırdım. Güzel bir uygulama olmuş.” dedi.

Yolculardan Özkan Aygün de “PCR testi zorunluluğu” uygulamasının olumlu sonuçları olacağına inandığını belirterek, havalimanının içerisinde test yaptırma imkanı bulunmasından memnun duyduğunu söyledi.

İstanbul

15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda aşı ve PCR testi zorunluluğu başlarken aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin otobüs ve toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerine negatif sonuçlu PCR testi belgelerini ibraz etmemeleri durumunda biletleri kesilmedi. Bugün başlayan uygulamada 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’na bilet almaya gelen aşısız veya PCR testi yaptırmayan yolculara firma yetkilileri tarafından bilet satılmadı. Gelen yolcular yetkililer tarafından test olmaları için hastanelere yönlendirilirken, hareket eden otobüslerde de yolcu sayısının az olduğu gözlendi.

Astor Turizmde görevli Zeki Kaplan gelen yolculardan bilet kesmeden önce HES kodu, aşı ve PCR testi istediklerini belirtti. Kaplan, “Genelgenin ardından yolculardan aşı ve PCR testi istiyoruz. Yolcuların aşıları yoksa PCR testi için hastanelere yönlendiriyoruz. Çoğu yolcuya bilet kesemedik. Otogarda mobil aşı uygulaması olursa yolcular burada aşı olabilirler ve geri dönmezler.” diye konuştu.

Yolculardan İETT’den emekli Erdem Aydoğan Moldavya’ya gideceğini dile getirerek, genelgenin çok yerinde olduğunu belirtti. Aydoğan, “Halkın sağlığı için gereken bir genelgeydi. Çünkü koronavirüs aldı başını gidiyor ve ölü sayısı artıyor. Vatandaşın da bu genelgeye uyması ve saygı göstermesi lazım. Gereken aşımızı yaptırdık ve maske mesafemizi de korumalıyız. Emekli oldum ama Moldavya’ya gidiyorum ve hala çalışıyorum.” dedi.

Yolculardan Erhan Çelik de “Halk sağlığı açısından genelgenin doğru ve herkesin uyması gereken bir genelge olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Vedat Taş da Babaeski’ye gideceğini fakat aşısı olmadığı için biletini alamadığını belirterek, “Otogarlarda perişan olduk. Sağlık Ocağı’na gidip randevu almak istedik ve randevu günü var. Bileti veremiyorlar. Devlet mobil aşı sistemini getirirse otogarlarda aşı oluruz.” değerlendirmesini yaptı.

Van Gölü Turizm şoförü İmdat Alican ise yazıhanede yolculara bilet vermeden önce denetimlerinin yapıldığını ifade ederek, yeni genelgede alınan kararların çok olumlu olduğunu fakat yolcuların hazırlıklı olmadıklarını anlattı. Alican, “Van’a gidiyoruz ama yolcu sayısı çok az. Yüzde 30 azalma oldu.” diye konuştu.

Yurt içi uçuşlarda PCR testi

Koronavirüs önlemleri kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile iç hat uçuşlarında da aşısı olmayan yolculardan PCR testi ibraz dönemi başladı.

Sabah saatlerinden itibaren THY başta olmak üzere diğer uçuş firmaları görevlilerince uçuş biletleri kontrol edilerek İstanbul Havalimanı’na giriş yapan yolcular, bilet ve bagaj işlemleri için kontuarlara geldiklerinde görevliler tarafından HES uygulaması üzerinden aşılı, geçirilmiş hastalık veya 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi kontrolü yapıldı.

“Yolcularımızın, negatif PCR testi sonucu sunmaları zorunludur”

Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, bugünden itibaren uygulanmaya başlayan iç hat uçuşlarında, aşı olmamış veya daha önce Kovid-19 geçirmemiş yolculardan PCR testi isteneceğini hatırlattı.

SunExpress’ten yapılan açıklamada, “Değerli misafirlerimiz, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge kapsamında, bugünden itibaren yurt içi uçuşlarımızda seyahat edecek tamamen aşı olmamış veya daha önce Kovid-19 geçirmemiş yolcularımızın, negatif PCR testi sonucu sunmaları zorunludur. İlgili sağlık dokümanlarınız check-in sırasında HES uygulaması üzerinden kontrol edilecektir. Talep edildiğinde hızlıca paylaşabilmeniz için check-in sırasında HES kodunuzu hazırda bulundurmanızı rica ederiz.” ifadelerine yer verildi.

HES uygulaması üzerinden gerekli izinleri vermeyi unutan yolculara ise görevliler yardımcı oldu, aşı sürecini tamamlamamış ve negatif PCR testi bulunmayan yolcuların uçuşlarına izin verilmedi.Test yaptırmak isteyen yolcular ise İstanbul Havalimanı’ndaki PCR test merkezine yönlendirildi.

Konya

“PCR testi zorunluluğu” nedeniyle Konya Tren Garı’nda yolcuların aşı kartları veya PCR testi sorgulaması yapılmaya başlandı.

Konya’dan Ankara ve İstanbul’a gitmek için gara gelen yolcuların, bilet kontrol noktalarında görevlilerce HES kodu üzerinden, kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapıldı.

Sorguda, tek doz aşılı ya da PCR testi olmayan kişiler gara alınmadı.

Konya’dan İstanbul’a giden Bayram Yıldız, AA muhabirine, kontrollerden memnun olduğunu söyledi.

Yıldız, “İlk doz aşımı bugün akşam olacağım. O yüzden bu sabah trene binmeden önce gece PCR testimi yaptırdım.” dedi.

Yolcular şehirlerarası otobüslerde “PCR testi zorunluluğu”ndan memnun

Türkiye’nin farklı kentlerine yolculuk için İzmir Otobüs ve Terminal İşletmeleri A.Ş’ye (İZOTAŞ) gelen yolculara bilet satış noktalarında HES kodu üzerinden, kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapıldı.

Sorguda şartları tutmayanlara gerekli bilgilendirmeler yapılarak bilet satılmadı.

Vatandaşların çoğu uygulamadan memnun olduklarını söyledi.

Kars’a gitmek için bilet alan Şahin Topçu, AA muhabirine, kontrollerden memnun olduğunu ifade ederek, “Sonuçta kalabalık bir araca biniyoruz, yanımda kimin olacağı belli değil. Bence bu uygulama önemli, kimin hasta olduğunu veya aşı yaptırıp yaptırmadığını bilmemiz gerekiyor. Çünkü aşı önemli, o olmadan bu virüs bitmez.” dedi.

Şanlıurfa’ya giden Süleyman Çoban da aşılarını yaptırdığı için bilet almada sorun yaşamadığını, uygulamanın gerekli olduğunu dile getirdi.

İsmini açıklamak istemeyen bir kişi ise oğlunun aşılarının tamamlanmamasından dolayı bilet alamadıklarını belirterek, “Tire’den Afyonkarahisar’a gitmek için geldik ama maalesef uygulamadan haberimiz olmadığı için bilet alamadık. Şok olduk.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s