Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar

Sağlık Bakanlığınca Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı.

Buna göre, Türkiye’de son 24 saatte 304 bin 530 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 857 kişinin testi pozitif çıktı, 276 kişi hayatını kaybetti, iyileşenlerin sayısı ise 14 bin 527 oldu.

18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 79,26, ikinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 61,18 olarak gerçekleşti.

Türkiye’de bugüne kadar yapılan aşı sayısı toplam 96 milyon 378 bin 383’e yükseldi. Kovid-19 ile mücadele kapsamında son 24 saatte toplam 813 bin 77 doz aşı uygulandı.

En az bir doz aşı uygulananların oranı en yüksek 10 il, sırasıyla Muğla, Edirne, Çanakkale, Kırklareli, Balıkesir, Tekirdağ, Amasya, Aydın, Yalova ve Antalya olarak açıklandı.

En az bir doz aşı yapılanların oranı en az iller ise Şanlıurfa, Gümüşhane, Diyarbakır, Mardin, Muş, Bingöl, Batman, Bitlis, Bayburt ve Siirt olarak sıralandı.

Sosyal medya hesabından günlük tabloyu paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Pazartesi okullar açılıyor. Yüz yüze ve kesintisiz sürecek bir eğitim yılı için kararlıyız. Şimdi bizlerle birlikte çocuklarımızın, gençlerimizin de gözü bu tabloda: 22 bin 857 yeni vaka, 276 can kaybı. Henüz aşı olmamışsanız, dışarıda maskesizseniz haklı bazı soruları var.” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığından “Ülkeye Giriş Tedbirleri” genelgesi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine “Ülkeye Giriş Tedbirleri” genelgesi gönderildi.

Buna göre, halihazırda durdurulmuş olan Brezilya, Güney Afrika, Nepal ve Sri Lanka uçuşlarına ilişkin uygulama, yeni bir karar alınıncaya kadar aynen devam edecek ve bu ülkelerden Türkiye’ye doğrudan seyahat edilmesine izin verilmeyecek.

Başka bir ülkeden gelmekle birlikte son 14 günde Brezilya, Güney Afrika, Nepal ve Sri Lanka’da bulunduğu anlaşılan kişilerden, Türkiye’ye girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek. Bu kişiler valiliklerce belirlenecek yerlerde 14 gün süreyle karantinaya alınacak. 14’üncü gün yapılacak PCR test sonucunun negatif çıkması durumunda karantina tedbiri sonlandırılacak. PCR test sonucu pozitif olanlar ise sonucun pozitif çıktığı tarihten itibaren izolasyona alınacak ve 14’üncü günün sonunda PCR testinden negatif sonuç alınmasıyla tedbir sonlandırılacak.

Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan gelenlerden, girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif PCR testi sonucunun ibrazı talep edilecek. Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan doğrudan gelenler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılanlardan, ­Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) veya Türkiye tarafından acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson&Johnson için tek doz) yaptırdıkları ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini belgeleyenler ülkeye girişte karantina uygulamasından muaf tutulacak.

DSÖ veya Türkiye tarafından acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson&Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini belgeleyemeyenler ise ikametgahlarında veya beyan edecekleri adreslerde karantinaya alınacak, karantina sürecinin 10’uncu gününde PCR testine tabi tutulacak. 10’uncu gün yapılacak PCR test sonucunun negatif çıkması durumunda karantina sonlandırılacak. 10’uncu günde PCR testi yaptırmayanlar 14 gün süreyle karantinada tutulacak. Test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce yayımlanan güncel pandemi rehberleri doğrultusunda hareket edilecek.

Afganistan’dan gelenler ile son 14 günde bu ülkede bulunduğu anlaşılan kişilerin ülkeye girişlerine ilişkin olarak 1 Temmuz tarihli genelgeyle getirilen hükümlerin uygulanmasına devam edilecek.

Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen kişilerden, girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek.

Diğer ülkelerden gelenlerden tüm sınır kapılarından ülkeye girişlerde Dünya Sağlık Örgütü veya Türkiye tarafından acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson&Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozun üzerinden en az 14 gün geçtiğini belgeleyenler karantina tedbirlerinden muaf olacak. İlk PCR pozitif test sonucunun 28’inci gününden başlamak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden de negatif sonuçlu PCR/hızlı antijen testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacak.

Bu ülkelerden gelenlerden Türkiye’ye girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığı geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten azami 48 saat içerisinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı istenecek.

12 yaş altındaki çocuklar Türkiye’ye girişlerde PCR/Antijen test raporu ile aşı sertifikası uygulamalarından muaf tutulacak.

Dış ticaretin olumsuz etkilenmemesi için uçak-­gemi mürettebatı, kilit personel olarak nitelendirilen gemi adamları ve tır şoförleri “SARS­CoV­2 PCR testi” ve karantina uygulamasından muaf tutulacak.

Türkiye’ye girişlerde talep edilecek aşı sertifikası, PCR/Antijen test sonucu gibi belgeler hava yolu ve deniz yolu ile gelen yolcular ile kara/demir yolundan toplu taşıma araçlarıyla gelen yolcular için yolculuk öncesinde çıkış ülkesinde, taşıyıcı şirket tarafından kontrol edilecek, belgesi olmayanların sefere kabul edilmemesi sağlanacak. Belgesi olmayanların sefere kabul edilmesinden dolayı ortaya çıkan sorumluluk, taşıyıcı şirket tarafından karşılanacak.

Sağlık Bakanlığınca tüm sınır kapılarından Türkiye’ye giriş yapacak kişiler, varış noktalarında örnekleme temelinde PCR testine tabi tutulabilecek. Bu kapsamda gelen kişilerin test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine izin verilecek, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda “Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Rehberi” doğrultusunda tedavileri yapılacak. Test sonuçları pozitif çıkanlar ile yakın temasta bulundukları kişiler, kendilerinin belirledikleri adreslerde 14 günlük süreyle izolasyona alınacak ve 10’uncu günün sonunda yapılacak PCR test sonuçlarının negatif olması durumunda izolasyon koşulları sonlandırılacak. Bu kişilerden Delta varyantı taşıdığı tespit edilenlerin izolasyon koşulları 14’üncü günün sonunda PCR testi yapılmaksızın sonlandırılacak.

Türkiye’ye giriş yapacak Türk vatandaşlarına uygulanacaklar

Sınır kapılarından Türkiye’ye giriş yapacak Türk vatandaşlarına uygulanacak tedbirler de genelgede yer aldı.

Türk vatandaşları, iki doz aşısını yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini veya 6 ay içinde hastalığı geçirdiğini belgelemeleri halinde ülkeye giriş yapabilecek. Girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporunu ya da girişten azami 48 saat önce yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunu ibraz eden Türk vatandaşlarının da girişine izin verilecek.

Belirtilen belge ya da test sonuçlarını ibraz edemeyenlerin sınır kapılarında PCR testi uygulandıktan sonra ikametlerine gitmelerine izin verilecek ve test sonucu pozitif çıkanların ikametlerinde izolasyona alınmaları sağlanacak.

Bu şekilde ülkeye girişlerine izin verilen vatandaşlar, uygulama esasları Sağlık Bakanlığınca belirlenecek şekilde varış noktalarında izolasyona alınacak ve negatif sonuçlu PCR test raporu ibraz edene kadar izolasyon sürdürülecek.

Kovid-19 aşısı olmayan işçilerden haftada bir kez PCR testi yaptırmaları istenebilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 81 il valiliğine, işverenlerin, işçilerinden isteyeceği PCR testi ile işçilerini Kovid-19 riskleri ve tedbirleri konusunda bilgilendirmesini içeren 2 Eylül 2021 tarihli genel yazı gönderdi.

Yazıya göre, Kovid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 itibarıyla zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları iş yeri/işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere iş yerinde kayıt altında tutulacak.

İllerde yaşananlar

Adıyaman’da bazı kişilerin Kovid-19 test sonuçlarının pozitif çıkması üzerine farklı mahallelerdeki 221 ev karantinaya alındı.

Adana’da bazı camilerde, mobil aşı ekiplerince cuma namazı öncesi ve sonrasında vatandaşlara Kovid-19 aşısı uygulandı.

Marmaris Cruise Port Limanı, Kovid-19 nedeniyle 21 ay sonra yolculu ilk kruvaziyeri ağırladı. Bahama bayraklı “Blue Sapphire” isimli gemiden inişlerinde halk oyunları gösterisiyle karşılanan yolculara, lokum ve yöresel gazoz ikram edildi.

Samsun’da veliler ve okul servis şoförlerinin aşılanması, ikinci ve üçüncü doz aşı oranının artırılması amacıyla başlatılan “Çocuklar Okula, Veliler Aşıya” kampanyasına konvoy düzenlenerek destek verildi.

Kırıkkale’de sona ermesine saatler kala karantina kuralını ihlal eden otomobil sürücüsü Y.Ö’ye 4 bin 50 lira ceza kesildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s